AKCIE

ŠKOLYČajíček u pani riaditeľky (29.1.2020)

viac

Na malom pohostení sa u pani riaditeľky v stredu 29.1.2020 opäť stretli naši žiaci z 1. stupňa. Kritérium výberu boli ako vždy nielen výborné vzdelávacie výsledky alebo úspechy v súťažiach,  ale aj vzorné správanie, kamarátska pomoc , ochota pomáhať  a snaha prekonávať samého seba. Príjemne strávená hodina u pani riaditeľky priniesla úsmevy na oboch stranách. Tešíme sa a dovidenia v 2.polroku.

 

Fotografie

Darček na Vianoce (december 2019)

viac

Občas si povieme, alebo predstavíme si, aké by to bolo, keby….V tomto duchu si žiaci 3.V triedy na tému: „Aké darčeky by som kúpil pod stromček pre svoju rodinu, keby som mal našetrených 10 €?“ vyrobili na výtvarnej výchove obrovský darček, ktorý ukrýval mnoho malých vianočných darčekov pre všetkých milovaných. Podobne túto aktivitu vo vianočnej atmosfére v rámci rozvíjania finančnej gramotnosti riešili v 4.N a 2.S triede.

 

Fotografie

Vianočné mámenie (18.12.2019)

viac

My sme sa tento rok na Vianočnom mámení cítili veľmi príjemne. Veríme, že ste si vianočnú atmosféru s nami užili aj vy.

 

Fotografie

Príbeh hudby 2 (13.12.2019)

viac

Aké by boli Vianoce bez hudby!? Každému sa najkrajšie obdobie v roku spája s množstvom  skladieb, piesní a kolied. A tie majú svoje príbehy. Jeden takýto príbeh nám predstavil spolu so ŠFK 13. 12. 2019 v špeciálnom vydaní Príbehu hudby dirigent a autor Gabriel Rovňák ml.. Spolu so symfonickým orchestrom a sólistami ŠFK tak žiaci 3.V spoznávali čaro Vianoc v nádherných skladbách velikánov všetkých čias a stali sa tak súčasťou veľkého príbehu hudby. Bol to pre nás všetkých nezabudnuteľný zážitok.

 

Fotografie

Medzinárodný deň nenakupovania (29.11.2019)

viac

Čo všetko sa dá robiť namiesto nakupovania? Žiaci vymýšľali, kombinovali a venovali sa rôznym aktivitám, ktorými si pripomenuli Medzinárodný deň nenakupovania. V triede 3.V sme na túto tému hrali hru ACTIVITY, kde sa naplno otvorila tvorivosť a aktivita žiakov. Každý chcel ukazovať, kresliť a popisovať činnosť, ktorú by robil namiesto nakupovania. V podobnom duchu pracovali aj žiaci 4.S triedy, ktorí sa rozprávali o vhodných, ale aj nevhodných darčekoch, o konzumnom spôsobe života a nezmyselne trávenom čase v obchodných centrách, o šetrení prírodných zdrojov a na matematike vypracovali v skupinách pracovný list zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti.

 

Fotografie

Príbeh hudby (22.11.2019)

viac

Hudba rozprávala svoj príbeh aj v našej škole tretiakom a štvrtákom, ktorí sledovali 22.11.2019 online vystúpenie Bratislavského chlapčenského zboru. Autor projektu „Príbeh hudby“  p. Gabriel Rovňák ml. nám spolu s ďalšími účinkujúcimi predstavil nádherné skladby známych aj menej známych hudobných skladateľov minulých čias. Naši žiaci si okrem nového poznania sveta hudby odniesli z koncertu príjemný pocit a nezabudnuteľný zážitok. Ďakujeme a tešíme sa opäť o rok 😊.

 

Fotografie

Odhaľovanie pamätnej tabule p. Stanislava Semana (22.11.2019)

viac

Stanislav Seman (* 8. august 1952, Košice) je bývalý slovenský futbalista  –  brankár, reprezentant Československa.

Jediný slovenský futbalista, ktorý sa zúčastnil na všetkých vrcholných podujatiach – majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy a olympijských hrách. Dlhoročná brankárska opora Lokomotívy Košice i reprezentácie Československa. Vynikal najmä na čiare, rýchlym reflexom a efektívnymi zákrokmi. Stanislav Seman odchytal v česko-slovenskej lige 241 zápasov. S Lokomotívou Košice vyhral dvakrát Slovenský pohár aj Česko-slovenský pohár. Okrem dresu „železničiarov“ hájil počas vojenskej služby farby FK Dukla Banská Bystrica, v závere kariéry pôsobil na Cypre v klube Alki Larnaka.

V reprezentácii debutoval 30. apríla 1980 v Košiciach proti Maďarsku (1:0). Na ME 1980 v Taliansku bol členom bronzového družstva, na šampionáte odchytal jeden zápas proti Grécku (3:1). Zúčastnil sa aj majstrovstiev sveta 1982 v Španielsku, stretnutie s Anglickom (0:2) bolo jeho posledným štartom v reprezentačnom drese, ktorý obliekol 15–krát. Na olympijských hrách 1980 v Moskve získal zlatú medailu, s Františkom Kunzom boli jediní Slováci v tíme. Seman odchytal na turnaji všetkých šesť stretnutí, v ktorých inkasoval len jeden gól, 366 minút si udržal čisté konto.

Po skončení kariéry sa venoval výchove brankárov vo viacerých ligových kluboch, pôsobil aj v zahraničí. Pod jeho vedením vyrástli viacerí slovenskí brankári – Ladislav Molnár, Ivan Ondruška, Kamil Čontofalský, Marián Kello, Dušan Perniš, Dušan Kuciak.

 

Fotografie

Martinská lampiónová slávnosť (11.11.2019)

viac

V pondelok, 11.11.2019, sa uskutočnila na našej škole Martinská lampiónová slávnosť. Žiaci prvého stupňa pod vedením triednych učiteliek a s pomocou svojich rodičov vlastnoručne vytvorili nádherné lampášiky z tekvíc, zaváracích fliaš, papiera či dreva. Zapálená svieca vo vnútri vyzdvihla originalitu detskej fantázie. Na záver žiaci a ich rodičia rozsvietenými lampášikmi presvietili večerné ulice sídliska Podhradová. Každý, kto niesol svetlo, nesvietil len sám sebe, ale i druhým – pretože martinské svetlo má presvietiť tmavé miesta v nás a zároveň má ukázať aj správnu cestu ľuďom okolo nás. Svetlo je symbolom nádeje a radosti. Všetci strávili príjemný podvečer plný pohody spojený s posedením pri teplom čaji a koláčikoch.

 

Fotografie

Exkurzia v Slovenskej sporiteľni (25.10.2019)

viac

Aké tajomstvá ukrýva banka? A čo to banka vlastne je? A aké poklady ukrýva bankový trezor?

A… ešte mnoho podobných otázok dnes (25. 10. 2019) odznelo na exkurzii v SLSP na Pribinovej 4 v Košiciach, ktorej sa zúčastnili žiaci 3.V triedy. Fantastickú atmosféru celej akcie, do ktorej nás vniesla p. Renáta Doláková sme zažili vďaka p. Gergelymu, ktorý celú akciu pre nás pripravil a zorganizoval. Žiaci sa dozvedeli zaujímavé fakty z oblasti finančníctva, oboznámili sa s rôznymi novými pojmami a ohromný zážitok mali z praktického „ohmatania“ si naozajstných platidiel iných štátov. Okrem pohostenia, ktoré pre nás v banke pripravili, dostal každý žiak na pamiatku diplom a tí aktívnejší aj sladké odmeny. Akcia sa nám všetkým veľmi páčila, ešte raz veľká vďaka organizátorom.

 

Fotografie

Pasovanie piatakov (23.10.2019)

viac

Žiacka školská rada oficiálne privítala piatakov na druhom stupni. Ale keďže to nie je len tak byť žiakom druhého stupňa, museli piataci s triednymi učiteľkami zložiť skúšku. V skúške si členovia Žiackej školskej rady overili, že piataci vedia spolupracovať, poznajú učebne a vyučujúcich na druhom stupni a neboja sa zistiť si informácie ani od deviatakov. Všetko bravúrne zvládli a získali sladkú odmenu.

 

Fotografie

Polepetko (23.10.2019)

viac

Na 1. stupni bolo v stredu 23.10.2019 ozaj veselo. Deti rozveselil popletený Polepetko, hlavná postava rozprávky , ktorú nám prišli zahrať herci z divadla Cliperton z Banskej Bystrice.

 

Fotografie

Číta celá rodina (18.10.2019)

viac

Pri príležitosti rodinného literárneho festivalu Číta celá rodina, ktorého hlavným usporiadateľom bola Knižnica pre mládež mesta Košice sme na našej škole privítali p. spisovateľku Petru Nagyovú Džerengovú. V tomto roku to bol už 9. ročník literárneho festivalu a p. spisovateľka pod vedením našej p. knihovníčky Renáty Hlivkovej priblížila žiakom detskú literatúru aj z iného uhla pohľadu, než sa s ňou žiaci zvyknú stretávať. Celé podujatie sa nieslo netradičným čítaním z diel p. spisovateľky, zábavnými hrami a rôznymi zaujímavými aktivitami. Všetci zúčastnení sme si odniesli z podujatia krásny zážitok.

 

Fotografie

Na dopravnom ihrisku (1.10.2019)

viac

Dňa 1. 10. 2019 sa žiaci IV. N zúčastnili podujatia na dopravnom ihrisku, kde absolvovali výučbu dopravnej výchovy. Nadobudnuté teoretické vedomosti si potom vyskúšali aj prakticky.

 

Fotografie

Mesiac úcty k starším (16.10.2019)

viac

Dňa 16. 10. 2019 sme v 3.V triede pri príležitosti mesiaca úcty k starším privítali starých rodičov. Všetci si užili kopec zábavy v súťažiach a zaujímavých aktivitách, ktoré si pre starkých žiaci pripravili. Bol to príjemne strávený čas a zanechal v žiakoch iba pekné spomienky.

 

Fotografie

Návšteva dopravného ihriska (2.10.2019)

viac

V stredu, 2.10.2019, žiaci IV.S absolvovali na dopravnom ihrisku v T-Systems Športovo-zábavnom areáli výučbu dopravnej výchovy pre štvrtý ročník. Žiaci získali teoretické vedomosti z dopravnej výchovy v modernej učebni vybavenej audiovizuálnymi pomôckami pod vedením skúseného inštruktora. Získané vedomosti si následne upevnili priamo na pozemných komunikáciách vybavených chodníkmi pre cyklistov, svetelnou signalizáciou, nadjazdom, podjazdom, kruhovým objazdom a cestným dopravným značením. Na záver sa pohrali na detskom ihrisku :-).

 

Fotografie

Medzinárodný deň eura (24.9.2019)

viac

Medzinárodný deň eura (24. 9.) sme si na 1. stupni pripomenuli a osvojovali si tak poznatky z finančnej gramotnosti rôznymi zaujímavými aktivitami v priebehu celého vyučovania. Prváci na matematike poznávali euromince a na výtvarnej výchove kreslili a tvorili znak eura na školskom dvore z prírodných materiálov. Druháci na hodine matematiky s eurami vyrobenými z papiera nakupovali, predávali a súťažili. Podobne to bolo aj u tretiakov, ktorí na hodine matematiky spoznávali eurobankovky formou rôznych zábavných didaktických hier pomocou prezentácie k danej problematike. Na výtvarnej výchove si žiaci kreslili vlastný návrh eurobankovky. Štvrtáci „kvízovali“, súťažili v dvojiciach a svoje nadobudnuté vedomosti využili vo svojom vlastnom  projekte „Moja firma“.

Záverom výrok Georga Lorimera: „Je dobré mať peniaze a veci, ktoré si za peniaze kúpite. Dobré je však občas skontrolovať, či ste nestratili veci, ktoré sa za peniaze kúpiť nedajú.“

 

Fotografie

Európsky deň jazykov (23. – 27.9.2019)

viac

V týždni od 23. – 27.9. 2019, si ako všetky školy v členských krajinách Európskej Únie, aj naša škola pripomenula Európsky deň jazykov (26.9.). Cieľom tohto dňa je podpora štúdia cudzích jazykov a potreba zachovávať, chrániť a rozvíjať kultúrnu a jazykovú rozmanitosť v rámci Európy, upozorniť na význam ovládania cudzích jazykov nielen pre štúdium a lepšie uplatnenie na trhu práce, ale aj všestranný rozvoj osobnosti. 

Žiaci prvého stupňa našej školy si v spolupráci so žiakmi druhého stupňa tento významný deň pripomenuli pomocou zaujímavých aktivít. Starší žiaci precvičili s mladšími spolužiakmi zvládnutú slovnú zásobu z angličtiny, ale naučili ich aj niekoľko nových anglických slov (téma „dom“) či slovíčko „ďakujem“ a základné pozdravy v jazykoch 7 európskych krajín. Netradičná vyučovacia hodina v každom ročníku bola pod vedením skúsenejších spolužiakov plná zábavy a pohody. Žiaci spievali, súťažili, pracovali v skupinách, vyrábali plagáty s názvami krajín a pozdravmi, utvrdili si poznatky o farbách formou pracovného listu, hrali zaujímavé hry (bingo so zameraním na slovnú zásobu „zvieratá“, s kockami na utvrdenie slovnej zásoby „čísla“), pracovali s interaktívnou tabuľou.

Akcia priniesla aj ďalší efekt – starší žiaci získali v úlohe učiteľov cenné skúsenosti a zažili pocit úspechu z dobre vykonanej práce.

 

 

Európsky deň jazykov – z histórie:

Jeho korene siahajú do roku 2001, ktorý bol Európskym rokom jazykov (European Year of Languages, skrátene EYL). Organizátormi EYL boli Rada Európy a Európska únia a zapojilo sa doň 45 krajín. Svojimi aktivitami poukázal na jazykovú rozmanitosť v Európe a vyjadril podporu jazykovému vzdelávaniu.

 

 

Fotografie

Eko mesiac (október 2019)

viac

Október sa u nás nesie v znamení ekológie. Do tried počas prvých dvoch októbrových týždňov prichádzajú naši žiaci, ktorí donesú nádoby na triedený odpad (plast, papier) a vysvetlia svojim spolužiakom, prečo a hlavne ako triediť. Okrem separácie odpadu nás čaká množstvo ďalších aktivít – návšteva filmového festivalu Ekotopfilm, spracovanie informácií o rozklade odpadu v prírode, výroba včelobalov, zber papiera a množstvo ďalších.

 

Fotografie

Medzinárodný deň čokolády (16.9.2019)

viac

Naše usilovné včielky (trieda 3. V) si pripomenuli Medzinárodný deň čokolády (13. 9.) čokoládovými aktivitami, ktorými počas celého vyučovania dokazovali svoju pilnosť a pracovitosť. Aktivity boli zamerané na rozvoj finančnej, čitateľskej a matematickej gramotnosti. Medzi jednotlivými činnosťami si pochutnávali na fantastických čokoládových koláčikoch, ktoré pre nich pripravili rodičia (ďakujeme 😊). Zážitok z tohto čokoládového dňa nám určite pripomenie aj každý budúci kúsok čokolády 😊.

 

Fotografie

Slávnostné otvorenie školského roka 2019/2020 (2.9.2019)

viac

Školský rok 2019/2020 sme slávnostne otvorili na školskom dvore. Po príhovore pani riaditeľky a programe sa prváci vybrali do svojich tried v sprievode tých najstarších žiakov – deviatakov.

 

Fotografie

Kontaktné informácie


Základná škola,

Polianska 1,

040 01 Košice


zspolianska@gmail.com

055 / 202 13 00

www.zspolke.edu.sk

Fotogaléria


Contact Now